Doprava zdarma na Slovensko pri nákupe nad 49 EUR.

ŠPERKY Z CHIRURGICKEJ OCELE

Oceľové  šperky sa tešia stále väčšej obľube u zákazníkov aj vďaka jej vlastnostiam, dizajnu, sfarbeniu, povrchovej úprave a v neposlednom rade, hlavne vďaka dostupnej cene.  Ďalšou výhodou je, že chirurgická oceľ je vhodná aj pre alergikov. 

Retiazky(2)

Všetky šperky, ktoré nájdete v našom e-shope sú vyrobené z chirurgickej ocele AISI 316L (austentická kyselinovzdorná chrómnikelmolybdénová oceľ) . Farbené šperky sú farbené technológiou PVD alebo pozlátené ionizáciou technológiou IPG. Kamienkové šperky obsahujú kamene z kryštálu alebo zirkóny.  

Táto oceľ je vhodná pre výrobu šperkov a  to najmä pre jej vlastnosti:

Farebná stálosť - na svetle šperky z chirurgickej ocele nemenia farbu, majú svoju vlastnú UV ochranu, ktorá zabraňuje farebným zmenám spôsobeným vplyvom svetla

Vysoká tvrdosť - materiál z ocele je dostatočne tvrdý, neohne sa ani neláme.

Povrchová odolnosť - povrch je odolnejší proti poškriabaniu ako iné mäkšie kovy ako napríklad striebro alebo zlato.

Hypoalergénne zloženie - chirurgická oceľ AISI316L je vhodná pre ľudí, ktorí trpia alergiou na ostatné kovy, nereaguje s telesnými tekutinami, neuvoľňuje jednotlivé zložky kovu do kože alebo tela. Je teda vhodná pre osoby, ktoré sú alergické na ostatné kovy

Ľubovoľné sfarbenie ocele - oceľ  možné farbiť technológiou PVD na ľubovoľný farebný odtieň,  na farbenie zlatých odtieňov sa používa technológia IPG - pozlátením červeného alebo žltého zlata. Navyše pozlátenie IPG ionizáciou je najkvalitnejší spôsob pozlátenie, ktorý zachováva pozlátenú vrstvu.

Rôznorodá povrchová úprava - výhodou chirurgickej ocele je rôznorodosť opracovania povrchu. Chirurgická oceľ môže mať lesklý, brúsený alebo matný povrch.

Antikorózna vlastnosť - chirurgická oceľ AISI 316L je vysokoodolná proti kyselinám a korózii. Patrí medzi druhy ocele, ktoré sú odolné proti pôsobeniu vody (sladkej aj slanej). 

Čo je chirurgická oceľ?

Chirurgická oceľ nesie označenie AISI 316L. Z tohto odolného materiálu sa v dnešnej dobe vyrába veľa šperkov, najmä náušníc a prsteňov. Radí sa medzi kovy, ktoré sú hypoalergénne. Bižutéria obsahuje vysoký podiel niklu alebo niklových solí, ktoré spôsobujú alergie. Chirurgická oceľ je veľmi odolný a tvrdý kov, preto nie je tak náchylný na mechanické poškodenie. Ďalšiu výhodou je dlhá životnosť chirurgickej ocele,  preto je veľmi vhodná na výrobu šperkov. Chirurgická oceľ je vysokoodolná proti kyselinám a korózii. Farba materiálu má svetlo až tmavo šedú / oceľovou farbu. Rozdiel vo farbách šperku udáva, či je použitá brúsená alebo leštená úprava. Označenie "chirurgická" sa používa aj preto, že sa tento druh ocele používa aj v zdravotníctve.

Chirurgická oceľ ako materiál na výrobu šperkov

Vysoko akostná oceľ s označením AISI 316L, je najvhodnejší pre výrobu prsteňov, náušníc a náramkov. Používa sa vo farmaceutickom priemysle na výrobu telových implantátov. Je odolná voči neoxidujúcim kyselinám a jamkovej korózii (vďaka prímesi molybdénu), neohne sa, neláme sa, nemení farbu, na povrchu sa netvoria žiadne škvrny, je hypoalergénna (nie sú na ňu prakticky žiadne alergické reakcie - ak sa aj alergia objaví, ide skôr o alergiu na ošetrujúce prostriedky alebo šperk tlačí na miesto vpichu), neuvoľňuje žiadne niklové soli. Samotná chirurgická oceľ síce určité množstvo niklu obsahuje, ale leštením vzniká na povrchu vrstva, ktorá uvoľňovaniu niklu zabraňuje. Napriek tomu sa veľmi výnimočne nájdu ľudia trpiaci alergiou na nikel (približne 10% populácie). Výhodou materiálu je jeho nízka cena, trvalý vzhľad, ľahké čistenie, či dlhá životnosť. Nevýhodou je veľká váha. Niektorí odborníci odporúčajú používať chirurgickú oceľ až po zahojení piercingu, po aplikácii titánu alebo bioplastov. 

Zloženie nerezovej ocele AISI316L:

Železo [Fe] 62,045 – 72 %

Uhlík [C] Chróm [Cr] 16 – 18,5 %

Nikel [Ni] 10 – 14%

Molybdén [Mo] 2 – 3 %

Mangán [Mn] Kremík [Si] Fosfor [P]Síra [S]